Concluding three days of picture-perfect weather, these classic boating enthusiasts enjoyed their own picture-perfect moment to show off the awards they’d won at the 29th Annual Chesapeake Bay Chapter Antique & Classic Boat Festival.

Here’s the complete list of 2016 Award Winners:

CATEGORY OWNER BOAT NAME MAKE/MODEL
       
Bone Yard Boats John Brochard Hours + Ours 1931 Chris-Craft Runabout
Hagerty Youth Judging Sam McKeon  Southern Cross 1939 Elco Cruiser
People’s Choice Award Mark Robinson #24 Super Nova 1967 Super Nova
       
       
Competitors’ Choice Awards
Runabout Bill Caillet Knot Too Shabby 1954 Chris-Craft Riviera
Utility Bob Perline Miss V 1947 Gar Wood
Sailboat George Hazzard Yankee  
Outboard Boat Eric  Zelman Running Tabbs 1956 Wagemaker
Outboard Motor Jerry Donley    1956 Johnson 15
Contemporary Classic John Todd Miss Wye 2015 Custom
Class of its Own Don Boehl Ginny Rae 2012 Crab Skiff
Race Boat  Jesse Gilbert Sum Bum  1930 Raveau
Cruiser Jeffrey Geisel Old Fashioned 1959 Goudy Stevens
       
       
Chesapeake Bay Chapter Awards 
Furthest Haul Skip Gillam G3 Glasspar
Wooden Boat Enthusiast Stephanie Ryan    
Best Land Display Will Ruhland Allis Charmer Chris-Craft Kit 
Junior Craftsman Stanley Boardman    
Hagerty Award Roger & Sybil Smith E-19 1989 Neal F Hydro
Dick Hickman Amateur A+  Jim  Wilson  Old Vibrations 1969 Chris-Craft Cutlass
Dominic Fiaschetti Award Ray + Della Glenn    
Grand Poobah Award George Hazzard    
       
       
ACBS Judged Best in Class
Best Runabout John Brochard Hours + Ours 1931 Chris-Craft Runabout
Best Utility Alice Ryan Stars & Stripes 1948 Chris-Craft Sportsman
Best Cruiser Under 40′ Kris + Jack Aiken Josey 1963 Owens Jamaican
Best Cruiser Over 40′  Kim + George Wohlgemuth GeekUs III 1967 Chris-Craft Constellation
Best Sailboat  N/A – No entry     
Best Outboard Boat Jay + Joanne Pew N/A 1960 Whirlwind
Best Outboard Motor  Lee Norris   1941 Western Flyer 2-1/2
Best Contemporary  Dan Clapp Insanity 2012 J&S Marine/Jersey Skiff
Best Class of Its Own Robert Smith Handshake 1960 Chesapeake Deadrise
Best Race Boat Ed Fiedler Kristina 1990 Ed Fiedler
Best Non-Wood Mark Robinson #24 SuperNova 1967 Nova Marine
       
Chesapeake Bay Chapter Special Awards 
Best Century Dix Wolcott Bebop  1948 Century Sea Maid 
Best Chris-Craft Tom & Nadine Stinnett Goose 1957 Chris-Craft Continental 
Best Amateur Restoration Bill Caillet Knot Too Shabby 1954 Chris-Craft Riviera
Judges’ Choice Darin Haselhorst Timeless 1967 Chris-Craft Comander
ACBS Most Original Kris + Jack Aiken Josey 1963 Owens Jamaican
       
       
Best of Show Awards
Best of Show (Restored) John Brochard Hours + Ours 1931 Chris-Craft Runabout
Best of Show (Preserved) Ed Fiedler Kristina 1990 Ed Fiedler
2016 Winners at the Annual Boat Show